A/B Testi Ve Birkaç Önemli Nokta

a/b testi

A/B testi, aynı kitleye aynı web sitenin farklı versiyonlarının sunularak hangisinin dönüşümünün daha yüksek olduğunu ölçmeye yarayan testlerdir. Bu testlerde ki temel amaç web site sahiplerinin, amaçlarına yönelik olarak dönüşüm oranının artırılmasını sağlamaktır.

Yani yapılan işlemi biraz açıklamak gerekirse, bir sitenin temel içerik ve özellikleri sabit kalmak üzere, tasarım ve sunumunda değişikliğe giderek kullanıcıda ki etkisinin ölçülmesidir. Yani kullanıcı hangi sunumda istenilen hedefe yönelik olumlu sonuç veriyor. Burada ki ölçü birimi budur.

A/B testleri alanını temel olarak; başlık, paragraf, link, görsel, alt başlık, butonlar ve şekilleri, sosyal medya bilgileri ve ödeme aşamaları olarak belirtebiliriz. Tabi ki bunların dışında kalan birçok alanda da kullanılabilir.

Köprü Bağlantıya Dikkat

Köprü bağlantılar, black hat seo olarak adlandırdığımız aldatıcı seo taktikleri arasında gösterilir. Kullanıcı ve aramam motorlarını kandırmak için tasarlanan linklerdir. Örneğin bir sayfaya giriyorsunuz ve yönlendirme linkleri var. Ancak alakasız içeriklere ve tekrar tekrar reklamlara yönlendiriliyorsunuz gibi gibi..

Tabi bu yöntem konusunda seo açısından önemli ve dikkatli olunmalı. Konumuzla alakası ise A/B testlerinde dikkat edilecek en önemli konunun köprü bağlantı ve yapılacak yönlendirme ayarları olmasıdır. Yani kullanıcı ve arama motorlarına gösterilen sayfalar aynı olmalıdır ki dönüşüm oranı artırılmaya çalışılırken ceza alınmasın.

302 Yönlendirmesi:

302 yönlendirmesi

Bu yönlendirme kodu http kodlarından biridir ve geçici yönlendirme kodu olarak ta bilinir. 302 yönlendirmesi arama motorlarına,  kullanıcıların başka bir sayfaya geçici olarak yönlendirildiği bilgisi verilir. Böylece arama motorları bunu bir aldatma, cloacking gibi bir siyah şapka seo çalışması olarak algılamaz. Aksi durumda ciddi cezalarla karşılaşılabilir. A/B testleri için kullanımı ise yukarıda ki bilgilerden de anlaşılacağı üzere deneme sayfalarının geçici olarak yönlendirilmesi ile arama motorlarının yanlış anlamasını önlemektir.

301 Yönlendirmesi:

302 yönlendirmesi

301 yönlendirmesi, bir domainin başka bir domaine veya alt sayfalardan birisinin adresinin kalıcı değişmesi sonrası yapılan yönlendirme türüdür. Kalıcı taşınmayı ifade eder. Geçici değişikliklerde kullanılmamalıdır.

Bu konumuzla bağlantısı ise test işlemini bitirip, kararınızı verdikten sonra en uygun dönüşüm oranını sağlayan versiyonu seçmenizi müteakip, yönlendirilmiş geçici sayfaları 301 ile son halini almış yeni sayfaya yönlendirmeniz gerektiğidir.

301 yönlendirmesi ve doğru kullanımı  çok önemlidir. Çoğu durumlarda arama motorları cezalarından kurtarıcı özelliğe sahiptir diyebiliriz.