Neden Ahrefs Kullanmalısınız ?

ahrefs

SEO çalışmaları temel olarak site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site dışı SEO çalışmalarının temeli ise baclink çalışmalarına dayanır. Ve en hızlı yükseliş, kaliteli ve doğal backlinkler ile elde edilir. Kimileri her şey backlink değildir dese de biz de aksini iddia etmiyoruz ancak en hızlı etkiyi gösteren çalışma olduğunun üzerinde duruyoruz.

Bu sebeple backlink çalışmalarında dikkatli olunmalı, doğal ve kaliteli kaynaklar seçilmeli, zararlı olduğu tespit edilen linkler temizlenmelidir. Bu işlemleri yapan bir çok araç vardır. Bunlardan en çok tercih edilen ve en hızlı şekilde en detaylı sonucu veren araç şüphesiz AHREFS tir. Kendisine mini Google da diyebiliriz..

Ahrefs yazılımı sadece backlink analizi ile kalmaz bunun yanında birçok konuda detaylı analiz yapmamızı da sağlar. Bu yazımız da Ahrefs kullanımına kısaca değinmek istiyorum..

Dashboard

Buna ana ekran da diyebiliriz. Arama yaptığınız site ile ilgili temel bilgileri ve değerleri gösterir. Bu ekranda site yazım alanına analizini yapmak istediğiniz site adını yazıp aratabilirsiniz.

Backlink Profile

Referring Domain

Bu metrik kaç farklı siteden backlink aldığınızı gösterir. Yani aynı siteden birden fazla backlink almanız puanı artırmayacaktır.

Anchors

Anchor text yani bağlantı metni anlamına gelir. Sitenize verilen linklerin hangi kelime üzerinden verildiyse bu kelime anchor text olarak adlandırılır.

Organic Search

Organic Keywords

SERP teki organik sıralamaları, hangi kelimeden sıralama aldığını, sıralama bilgisini, tıklama başı maliyet bilgisi gibi bir çok bilgiye ulaşılabilir bu menüden. Sonuçları geçmişe yönelik te tutması ayrı bir avantajdır.

Organic Keywords – New

Bu sayfada, son bir haftada sıralamada değişiklik yaşayan anahtar kelimelerinizi görebilirsiniz.

Top Pages

Bu menüden en önemli yani en çok trafik alan sayfalarınızı görebilirsiniz. Ayrıca bu sayfaların anahtar kelimelerini, aranma hacimlerini ve sıralamadaki pozisyonlarını öğrenebilirsiniz. Bu menü rakiplerinizi analiz ederken sizlere çok faydalı olacaktır. Rakiplerinizin en değerli sayfalarını bilmek yol haritanızı belirlemede size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Pages

Best By Links

En çok backlink alan sayfalar bu menüde listelenir.

Best By Links Growth

En fazla backlinki en kısa sürede alan sayfa en yüksek puanı alır ve burada en üstte sıralanır. Burayı en hızlı gelişen sayfaları görüntülemek için kullanabilirsiniz.

Top Content

Sitenin sayflarını içerik kalitesine göre sıralar.

Outgoing Links Menu

Bu kategoriden sitenizden dışarıya verilen bağlantıları inceleyebilirsiniz. En çok verdiğiniz bağlantıları, hangi kelimelerden verdiğinizi vs. görüntüleyebilirsiniz.

Bu menüyü düzenli olarak kontrol etmekte çok fayda var. Çünkü dışarı verilen linkler; domainler, anchor (yazılı) linkler ve broken (kırık) linkler olarak üçe ayrılır. Bu maddeleri inceleyerek link verdiğiniz domainlerin kalitesini kontrol edebilirsiniz veya link verdiğiniz linklerin hala çalışıp çalışmadığını da. Bu maddeler SEO açısından önemli.